SHARE

The Rose Bowl Awards are the annual amateur oscar awards, celebrating the best of amateur theatre in the South West.

 

We’ll be keeping this blog updated as the winning entries come in.
Good luck to all our local companies!

 

Congratulations to all our local winners!

 
ROSE BOWL AWARDS WINNERS LIST 2015/2016 

 


1. CHRIS HARRIS AWARD for Best Variety/Revue/Pantomime   

‘Aladdin’ – Thornbury Musical Theatre Group, S Glos

  

2. FIRST CORPORATE COUP DE THEATRE AWARD

‘The Phantom of the Opera’ – Centre Stage, Exmouth. ‘Journey to the Phantom’s Lair’

  

  

3. STAGE ELECTRICS AWARD FOR TECHNICAL ACHIEVEMENT

 ‘The 39 Steps’ – Sound and Lighting, The Cotswold Players, Stroud

  

 

 4. AWARD for BEST SUPPORTING ACTOR (Drama)

Orion Abbot-Davies as Chief Bromden in ‘One Flew Over the Cuckoo’s Nest’-  The Sodbury Players, S Glos 

   

   

 
5. QUARTET COMMUNITY FOUNDATION AWARD for BEST SUPPORTING ACTRESS (Drama)

  Sarah Simpson-Down as Charlotta in ‘The Cherry Orchard’ – St Alban’s Players, Bristol

  

  

6. AWARD for BEST SUPPORTING ACTOR (Musical)

 Steve Williams as Roger de Bris in ‘The Producers’ – Bristol Amateur Operatic Society

  

7. AWARD for BEST SUPPORTING ACTRESS (Musical)

 Sophie Louise Smith as Audrey in ‘Little Shop of Horrors’ – Keynsham Light Opera Group, B&NES 

  

 8. WALTER HAWKINS AWARD for CREATIVITY AND DESIGN

  ‘West Side Story’ – Choreography – Bath Operatic & Dramatic Society

  

  

9. MANOR PRINTING AWARD for the BEST PUBLICITY MATERIAL

 ‘Extremities’ – Pro Act Theatre Company, Bristol

  

  

10. PAMELA SOUTHERN AWARD FOR BEST ACTOR in a YOUTH PRODUCTION

Ben Carter as Koko in ‘Hot Mikado’- Curtain Up Theatre School, Bath

  

  

11. BARBARA MACRAE AWARD for BEST ACTRESS in a YOUTH PRODUCTION

Sylvie Hodgson as Christine in ‘The Phantom of the Opera’ – Centre Stage, Exmouth

  

  

  

12. JEAN FENNELL AWARD for BEST YOUTH PRODUCTION

 ‘Return to the Forbidden Planet’ – Zenith Youth Theatre Company, Bath

  

  

  

13. JOAN HAWKINS AWARD for BEST SHAKESPEARE PRODUCTION

  ‘Cardenio – Shakespeare’s Lost Play’ – The Kelvin Players, Bristol

  

  

14. GREG LATCHAMS SOLICITORS AWARD for BEST ACTOR (Drama)

 Simon Vardakis as Raul in ‘Extremities’ – ProAct Theatre Company, Bristol

  

  

  

15. EILEEN HARTLY HODDER AWARD for BEST ACTRESS (Drama)

 Astrid Bishop as Emma in ‘Emma’ – The Bradfordians Dramatic Society, Wilts

  

  

  

16. ‘BOMBER’ HARRIS AWARD for BEST ACTOR (Musical)

  Luke Whitchurch as Che Guevara in ‘Evita’ – Yeovil Amateur Operatic Society, Somerset

  

    

  

17. MELANIE EVANS AWARD for BEST ACTRESS (Musical)

 Jane Williams as Elle Woods in ‘Legally Blonde, the Musical’ – Weston-Super-Mare Operatic Society 

  

  

  

  

18. JOHN COE AWARD for BEST DRAMATIC PRODUCTION

‘Some Canterbury Tales’ – St Alban’s Players, Bristol

  

  

  

19. THE BRISTOL EVENING POST AWARD for BEST MUSICAL PRODUCTION

 

‘Company’ – Taunton Amateur Operatic Society, Somerset