Huge congratulations to all the winners and well done to everyone who got nominated. A big well done to all our local companies who won awards. Great stuff!

For a list of all nominees visit here: Rose Bowl Nominees 2015

 


1. CHRIS HARRIS AWARD for Best Variety/Revue/Pantomime

WINNER: Robin Hood & Babes in the Wood (Frome Musical Theatre Company, Somerset)


2. FIRST CORPORATE COUP DE THEATRE AWARD

WINNER: Les Miserables: Javert’s death plunge (Curtain Up Theatre School, Bath)


3. STAGE ELECTRICS AWARD FOR TECHNICAL ACHIEVEMENT

WINNER: The Wizard of Oz: Lighting (Keynsham Light Opera Group, B&NES)


4. AWARD for BEST SUPPORTING ACTOR (Drama)

WINNER: Geoff Butterworth as Friar Laurence in Romeo and Juliet (Cotswold Players, Stroud, Glos)


5. JOAN PICKTHALL AWARD for BEST SUPPORTING ACTRESS (Drama)

WINNER: Fiona McClure as Dorine in Tartuffe (Kelvin Players, Bristol)


6. MUSICAL THEATRE CONNECTIONS AWARD for BEST SUPPORTING ACTOR (Musical)

WINNER: Rob Tilke as Rooster Hannigan in Annie (Weston-super-Mare Operatic Society, North Somerset)


7. AWARD for BEST SUPPORTING ACTRESS (Musical)

WINNER: Jennifer Holland-Brewer as Lucy Harris in Jekyll & Hyde, the Musical (Yeovil Amateur Operatic Society, Somerset)


8. WALTER HAWKINS AWARD for CREATIVITY AND DESIGN

WINNER: Blighty Bound: Set (Cotswold Players, Stroud, Glos)


9. MANOR PRINTING AWARD for the BEST PUBLICITY MATERIAL

WINNER: Oh! What a Lovely War (TAOS Musical Theatre)


10. YOUTH AWARD for BEST ACTOR

WINNER: Jonty O’Callaghan as Amos Hart in Chicago (Clifton College, Bristol)


11. BARBARA MACRAE YOUTH AWARD for BEST ACTRESS

WINNER: Natalie Acheson as Eponine in Les Miserables (Curtain Up Theatre School, Bath)


12. JEAN FENNELL AWARD for BEST YOUTH PRODUCTION

WINNER: Sunshine on Leith (Northavon Youth Theatre Company, South Glos)


13. JOAN HAWKINS AWARD for BEST SHAKESPEARE PRODUCTION

WINNER: Hamlet (Bradfordians Dramatic Society, Wiltshire)


14. METCALFES SOLICITORS AWARD for BEST ACTOR (Drama)

WINNER: Marc Bessant as Hamlet in Hamlet (Bradfordians Dramatic Society, Wiltshire)


15. EILEEN HARTLY HODDER AWARD for BEST ACTRESS (Drama)

WINNER: Jacqs Graham as Kate Keller in All My Sons (Kelvin Players, Bristol)


16. ALBERT BROWN AWARD for BEST ACTOR (Musical)

WINNER: John Prescott as Emile de Becque in South Pacific (Clevedon Light Opera Club, North Somerset)


17. MELANIE EVANS AWARD for BEST ACTRESS (Musical)

WINNER: Emma Watkins as Diana in I Love You Because (ProAct Theatre Company, Bristol)


18. JOHN COE AWARD for BEST DRAMATIC PRODUCTION

WINNER: All My Sons (Kelvin Players, Bristol) The Graduate (ProAct Theatre Company, Bristol)


19. THE BRISTOL EVENING POST AWARD for BEST MUSICAL PRODUCTION

WINNER: Jekyll & Hyde, The Musical (Yeovil Amateur Operatic Society, Somerset)