SHARE

It’s that time of year again when the who’s who of the amateur drama scene gather together to see who has won the NODA South West Awards for amateur theatre.

 

We’ll highlight the winners in YELLOW below as the results come in and any local results will be highlighted in PINK.


 

THE MARY HOBBS SHIELDS 2016

 

Runner-up

NODA South West Poster Competition

Lyme Regis Musical Theatre

Sister Act

 

Winner

NODA South West Poster Competition

Sidmouth Musical Comedy Society

White Christmas

 

 

Winner

The John S. Moore Award

NODA South West Basic Programme

Athanaeum Limelight Players

Jekyll & Hyde

 

 

Runner-up

NODA South West Standard Programme

Exmouth Players

Haywire

 

Winner

NODA South West Standard Programme

TAOS Musical Theatre

Annie

 

 

Runner-up

NODA South West Deluxe Programme

Bristol Gilbert & Sullivan Society

The Pirates of Penzance

 

Winner

NODA South West Deluxe Programme

WOW Youth Musical Theatre

Legally Blonde


District Achievement Awards 2016

District One       Kidz R Us       Jesus Christ Superstar

 

District Two       No award

 

District Three       Shaugh Players      Robinson Crusoe

 

District Four      Newton Abbot & District Musical Comedy Society      Made in Dagenham

 

District Five       Riverside Players   Aladdin

 

District Six       Marine Players & the Marine Theatre, Lyme Regis   The Tempest of Lyme

 

District Seven      Tiverton Amateur Operatic Society       Blitz

 

District Eight      Yeovil Youth Theatre     Suessical – the musical

 

District Eight A       Fusion Young Performers      The Magic of the Musicals

 

District Nine       Pinstripe Productions     Evita

 

District Ten       Zenith Youth Theatre Company    Ghetto

 

District Eleven   Sturminster Newton Amateur Dramatic Society  

Alice in Wonderland – the panto

 

District Twelve      Zenith Theatre Group     Lady Windermere’s Fan

 

District Thirteen      Bristol Catholic Players      Calamity Jane

 

District Fourteen       Keynsham Light Opera Group    Little Shop of Horrors

 

District Fifteen      Northavon Youth Theatre Company   Thoroughly Modern Millie

 

District Sixteen:       No award    

 

NODA South West Special Award for Original Drama 2016

Mick Redston from Seaton for “Midsummer Nightmare” for Testudo Players

 

 

Special Achievement Award 2016

Neil Baker of Bristol Musical Theatre and Woodland Players

 

 

NODA South-West Award for Best Musical Production

Axminster Musical Theatre                                 The Full Monty

Barnstaple Young Generation                              Into the Woods

Bath Operatic & Dramatic Society                       West Side Story

Bridport Musical Theatre Company                      Crazy For You

Centre Stage of Exmouth                                   Phantom of the Opera

A Chocolate Theatre                                          Rock of Ages

Cirencester Operatic Society                              Jekyll and Hyde

Dursley Operatic and Dramatic Society               Sister Act

Exmouth Musical Theatre Company                    Evita

Glastonbury & Street Musical Comedy Society    Sister Act

Honiton Community Theatre Company                 Urine Town

Lyme Regis Musical Theatre                               Sister Act

Muses Theatrical Productions                             Soho Cinders

Newton Abbot & District Musical Comedy Soc.    Made in Dagenham

Polden Productions                                            Anything Goes

Pinstripe Productions                                         Evita

St. Austell Amateur Operatic Society                  Me and My Girl

St. Mary’s Players                                             Kiss Me Kate

Sidmouth Musical Theatre                                  Jesus Christ Superstar

Sidmouth Musical Comedy Society

Sidmouth Musical Theatre                                  White Christmas

TOADS Stage Musical Society                           Grease

ToPs                                                                South Pacific

Weston-super-Mare Operatic Society                  Spamalot

Wranglers Theatre Company                              Crazy For You

 

 

NODA South-West Award for Best Drama Production

Athenaeum Limelight Players                             Jekyll & Hyde

Athenaeum Limelight Players                             The Taming of the Shrew

The Bradfordians                                               The Elephant Man

Colyton Theatre Group                                       Entertaining Angels

Dursley Operatic and Dramatic Society               Twelfth Night

Exmouth Players                                              On Golden Pond

Holt Dramatic Society                                        Bothered and Bewildered

Portishead Players                                            The Spitfire Girls

St. Albans Players                                            The Cherry Orchard

St Austell Players                                             The Shell Seekers

Salterton Drama Club                                         Gaslight

Sidmouth Amateur Dramatic Society                  Chorus of Disapproval

Sodbury Players                                               One Flew Over the Cuckoo’s Nest

Taunton Thespians                                             Romeo and Juliet (Tour)

Tavonians                                                          My Boy Jack

 

 

Stage Electrics Award for Technical Achievement

Bristol Amateur Operatic Society Youth                  Fame

Centre Stage of Exmouth                                      Phantom of the Opera

City of Plymouth Theatre Company                        Oliver!

Pinstripe Productions                                            Evita

SALOS                                                                The Wizard of Oz

Sodbury Vale Musical Comedy Club                       Return to the Forbidden Planet

 

 

Haslemere Award for Visual Excellence

Athenaeum Limelight Players                                  Jekyll & Hyde

Bristol Musical Theatre                                           Carousel

Centre Stage of Exmouth                                        Phantom of the Opera

Clevedon Light Opera Club                                      Sister Act

Curtain Up Theatre School                                      Hot Mikado

Plymouth Gilbert & Sullivan Fellowship                    Iolanthe

Promenade Productions                                         The King and I

Sidmouth Musical Comedy Society &

Sidmouth Musical Theatre                                      White Christmas

Tiverton Amateur Operatic Society                          Blitz

Winterbourne Musical Theatre                                Patience

Yeovil Youth Theatre                                              Seussical – the musical

Yeovil Amateur Operatic Society                             Evita

 

 

Councillor’s Cup for Best Youth Production

Axminster Drama Club Youth                                 Joseph & His Amazing Technicolor Dreamcoat

Barnstaple Young Generation                                 Into the Woods

Bristol Musical Youth Productions                          Legally Blonde

Centre Stage of Exmouth                                      Phantom of the Opera

City of Plymouth Youth Theatre Company              Guys and Dolls

Curtain up Theatre School                                     Hot Mikado

Fusion Young Performers                                      The Magic of the Musicals

Kidz R Us                                                            Jesus Christ Superstar

Malborough Amateur Dramatic Kids                        Calamity Jane

Merriman Theatre Group                                        Elf Jnr.

Northavon Youth Theatre Company                        Thoroughly Modern Millie

Sodbury Players – youth                                       Fame – them usical

Weston-super-Mare Operatic Society – Oppits       The Wizard of Oz

WOW Youth Musical Theatre Group                       Legally Blonde

Yeovil Youth Theatre                                              Seussical – the musical

Zenith Youth Theatre Company                              Ghetto

 

 

Gerry Branton Award for Best Operatic Production

Bath Opera                                              Macbeth

Bath Opera                                              Madame Butterfly

Bristol Opera                                           Cavalleria Rusticana & Il Campanello di Notte

Centre Stage of Exmouth                          Phantom of the Opera

Christchurch Gilbert & Sullivan Society      The Pirates of Penzance

Exmouth Musical Theatre Company          Evita

Kidz R Us                                               Jesus Christ Superstar

Pinstripe Productions                               Evita

 

 

Peter Wheeldon Memorial Trophy for Homemade Productions

Actonians                                                          Cranford

The Court Players                                              Panic Stations

Double Act, Corfe Castle                                     Kidnapped – the panto

Riverside Players                                               Aladdin

Shaugh Players                                                 Robinson Crusoe

TAOS Musical Theatre Company                         Annie

WAA Wellington Theatre Company                      Stepping Out

Winscombe Youth Theatre                                  Hen House Horrors

 

 

June Barker Memorial Cup for Best Pantomime

Coastline Players                                                 Dick Whittington

Dursley Operatic and Dramatic Society                  Cinderella

Holsworthy Amateur Theatrical Society                  Dick Whittington

Kidz R Us                                                            Cinderella

Lyme Regis Pantomime Society                            Beauty & the Beast

Octopus                                                              Snow White

Oddity Theatre                                                     Cinderella

Paignton Pantomime Productions                          Jack and the Beanstalk

Starlite Productions                                              Mother Goose

Wranglers Theatre Company                                 Robin Hood & the Babes in the Wood

 

 

NODA South-West Award for Best Comedy Production

Cheltenham Operatic and Dramatic Society    Noises Off

Gweek Players                                             Ladies’ Day

Helston Theatre Company                             The Government Inspector

Holsworthy Amateur Theatrical Society          Black Comedy

Melksham Music and Drama                         Act Your Age

St. Anne’s Players                                        Beyond a Joke

WAA Wellington Theatre Company                Stepping Out

Weston-super-Mare Operatic Society             Spamalot

Wranglers Theatre Company                          Robin Hood & the Babes in the Wood

 

 

NODA South-West Award for Innovative Production

Clevedon School                                                 Guys and Dolls

Cotswold Savoyards                                            Princess Ida

Honiton Community Theatre Company                  Urine Town

Opera in a Box                                                   La Boheme

Testudo Players                                                  Midsummer Nightmare

Timsbury Theatre Group                                       Wizard of Oz – the panto

University of Plymouth                                         Sweeney Todd

Wells Little Theatre                                             Return to the Forbidden Planet

WODS Musical Theatre Company                        Dr. Doolittle

 

 

NODA South-West Award for Outstanding Choreography

Debra Butler                             Exmouth Musical Theatre Company – Evita

 

RUNNERS UP:
Delia Lee & Julie Dallimore        Zenith YTC – Return to the Forbidden Planet

Marina Fairhead                        Weston-super-Mare Operatic Society – Legally Blonde

Zoe Harwood                            Cheltenham Operatic & Dramatic Society – Legally Blonde

Amy Holloway                          Bath Light Opera Group – Annie 

Elaine Johnson                         Paignton PP – Dick Whittington    TOADS SMS – Grease

Amy Morgan-Bell                      Merlin Theatre – The Producers

Maureen Pascoe                      St Austell AOS – Me and My Girl

Gemma Short                           SALOS – The Wizard of Oz

Lizzy Westney                         BAOS – The Producers

Carole Wilson                           Sparkwell ATC – Peter Pan & Sounds Musical – Pajama Game

Rachel Worsley                        Lyme Regis Musical Theatre – Sister Act

 

 

Allan Brooking Cup for Best Gilbert & Sullivan  Production

Bournemouth Gilbert & Sullivan Society                  The Mikado

Bristol Gilbert & Sullivan Society                            The Pirates of Penzance

Clevedon Gilbert & Sullivan Society                        The Mikado

Cotswold Savoyards                                             Princess Ida

Plymouth Gilbert & Sullivan Fellowship                  Iolanthe

Swindon Gilbert & Sullivan Society                        Ruddigore

Taunton Amateur Operatic Society                        The Gondoliers

 

 

NODA South West Award for Imaginative Compilation Show

Bridgwater Operatic Society                 Around the World in Song

Fusion Young Performers                     The Magic of the Musicals

Keynsham Light Opera Group               Best of British

KLOGS Youth                                     Be Our Guest

Thornbury Theatre Group                      On Air Again

WOS – Weymouth Operatic Society     Christmas Stardust

 

 

Wilfred Roe Trophy for Stage Décor

Argyle Productions @ North Curry                         Dick Whittington

Bath Operatic and Dramatic Society                      Blood Brothers

The Bradfordians                                                  Consistently high quality and innovative sets

Bristol Musical Comedy Club                                Betty Blues Eyes

Clevedon Players                                                 Dead Guilty

The Cotswold Players                                           High Society

Exmouth Players                                                 Lloyd George Knew My Father

Newton Abbot & District Musical Comedy Soc.      Made in Dagenham

Sparkwell Amateur Theatre Company                     Peter Pan

Taunton Thespians                                               Not Now Darling

Tiverton Amatuer Operatic Society                   Blitz

 

 

 

Wilfred Roe Trophy for Chorus Singing

Bridgwater Operatic Society                                  Annie

Bristol Musical Comedy Club                                Nine to Five

Chippenham Light Opera Group                            Oliver!

Cirencester Operatic Society                                 Jekyll and Hyde

Newton Abbot & District Musical Comedy Soc.       Made in Dagenham

TOADS Stage Musical Society                              Grease

ToPs                                                                   South Pacific

 

John Cockram Award for Musical Production

Barnstaple Young Generation                          Into The Woods